AKTUALNOŚCI
10 listopada 2023
Zima to niełatwy czas dla naszej skóry, zarówno na twarzy jak i na ciele, zwłaszcza na dłoniach.

Zima to niełatwy czas dla naszej skóry, zarówno na twarzy jak i na ciele, zwłaszcza na dłoniach. Zimne, mroźne powietrze na zewnątrz oraz suche, ciepłe powoduje wewnątrz nadmierną utratę  wilgoci, nawet dwukrotnie więcej niż latem.

W tym okresie skóra potrzebuje trochę innego, delikatniejszego podejścia. Przede wszystkim potrzebuje ochrony. Ważne, aby kosmetyk miał bogatą konsystencję, z dodatkiem olejów lub maseł. Dla skóry tłustej, lepiej aby krem miał lżejszą konsystencję, ale najważniejsze, aby nie był nałożony na skórę bezpośrednio przed wyjściem na zewnątrz.  Dobrze, aby zimowy krem pielęgnacyjny miał w swojej recepturze:

  • składniki pomagające zatrzymać wilgoć w skórze (ceramidy, skwalan, kwasy tłuszczowe, glicerynę, kwas hialuronowy, mocznik, cholesterol),
  • substancje łagodzące podrażnienia (alej arganowy, alantoina, aloes, prowitamina B5, wyciąg z owsa, wąkrota azjatycka),
  • składniki lipidowe (olej jojoba, masło shea, olej lniany, olej konopny),
  • antyoksydanty (wit. E, wyciąg z zielonej herbaty, trechaloza),
  • wit. (A,D,K).

W przypadku bardzo suchej skóry możesz zastosować sam olejek, wieczorem po oczyszczeniu, np. olej z ogórecznika, olej z wiesiołka, olej z dzikiej róży lub masło shea.

Do oczyszczania skóry stosuj  delikatne kosmetyki, odbudowujące warstwę ochronną skóry. Może to być olejek do demakijażu, zawierający emulgator lub delikatna emulsja do mycia. Zrezygnuj z ziarnistego peelingu, gdyż może to dodatkowo podrażnić i tak już nadwyrężoną skórę. Stosuj peeling enzymatyczny 1-2 razy w tygodniu a po nim maskę regenerującą.  

Koniecznie pamiętaj o pomadce ochronnej do ust. Skóra na wargach nie ma gruczołów łojowych i jest bardziej narażona na wysuszenie.

Warto zadbać także o odpowiedni poziom nawilżenia w pomieszczeniach. Do tego celu można wybrać elektroniczny nawilżacz lub tradycyjny, ceramiczny umieszczony na grzejniku. 

Brak słońca za oknem nie zwalnia ze stosowania przed wyjściem z domu kremu ochronnego z SPF, minimalna wartość to 30, najlepiej 50. Promieniowanie UVA przenika przez chmury i dociera do naszej skóry. Fotouszkodzenia osłabiają zdolności obronne skóry przed niekorzystnymi czynnikami, a także spowalniają regenerację, nie nie wspominając o  degradacji włókien kolagenowych, czyli przyspieszeniu starzenia. 

Pielęgnacja skóry, nie tylko w okresie jesienno-zimowym to także dostarczanie składników odżywczych od środka. Zdrowa dieta, bogata w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), witaminy i mikroelementy  istotnie wpływa na kondycję i zdrowie skóry. 

Dbajmy o skórę od zewnątrz i od środka.

ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI